W minioną niedzielę 20 stycznia 2019 r. mieszkańcy gminy Podedwórze i okolic spotkali się by wspólnie uczestniczyć w Gminnym Kolędowaniu „Gwiazdo świeć, kolędo leć…”. Imprezę prowadziły wspólnie: Monika Mackiewicz – Drąg - Wójt Gminy Podedwórze oraz Małgorzata Semeniuk – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Podedwórzu.

W świątecznej atmosferze wystąpiły zespoły i soliści. Jako pierwsi zaśpiewali kolędy i pastorałki: Alicja Dudyk, Barbara Dzyruk, Anna i Antoni Mocior oraz Julia Rudkowska i Martyna Olko – uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórzu. Następnie Chór w „Dubicy” pod kierunkiem pana Piotra Kornieckiego zachwycił zebranych oryginalnym wykonaniem bardziej i mniej znanych kolęd i pastorałek. Chór działa od września 2017 r. Występował na uroczystościach gminnych , konkursach i przeglądach powiatowych oraz Dożynkach Wojewódzkich w 2018r. Zdobył Grand Prix Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej oraz I miejsce w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Tucznej.
    Następnie ludowe aranżacje kolęd przedstawił zespół „Wrzeciono” z Podedwórza pod kierunkiem pani Jolanty Burzec. To lokalny zespół folklorystyczny, podtrzymujący tradycję ludową Polesia Lubelskiego. W swoim repertuarze zespół wykonuje pieśni ludowe, patriotyczne i okolicznościowe.
     Nie mogło też zabraknąć tego dnia występu absolwentów miejscowej szkoły – swoje talenty muzyczno – wokalne zaprezentowali Wiktoria i Hubert Zielonka oraz Dominika Czarna. Uśmiech na twarzy uczestników nie schodził podczas występu aktorów zespołu obrzędowego „Rumenok” pod kierunkiem pani Moniki Mazurek, który przedstawił część artystyczną pt. „Kolędowanie”. Wszystkie zespoły i soliści otrzymali pamiątkowe podziękowania oraz upominki. Po zakończeniu występów organizatorzy zaprosili wszystkich gości na poczęstunek przygotowany przez panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz radnych Rady Gminy Podedwórze, którym serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tego pięknego wydarzenia.

 

Dodatkowe informacje