„Warto się dzisiaj zasłuchać w bieg historii, pokoleń przemijanie…”

Gminne obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną przez ks. proboszcza Wiesława Sitarskiego w kościele pw. Zwiastowania N.M.P. (tzw. „Białym”). Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Podedwórze i zaproszeni goście. Następnie wszyscy zgromadzili się przed pomnikami upamiętniającymi poległych w walce o niepodległość w centrum miejscowości. Tutaj pan Krzysztof Chilczuk – wójt gminy Podedwórze powitał zebranych oraz wspomniał tych walczących, którzy pochodzili z naszych terenów, m.in. Piotra Słyszko, Ludwika Kraszewskiego i Józefa Joszczuka. Potem nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikami upamiętniającymi poległych w walce o niepodległość. Biało – czerwone wiązanki złożyli:

- Krzysztof Chilczuk – wójt gminy Podedwórze wraz z Arturem Becherem – przewodniczącym Rady Powiatu Parczewskiego, Jakubem Karbowskim – dyrektorem Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórzu i Salwinem Słyszko – sołtysem wsi Zaliszcze,

- kom. Krzysztof Semeniuk i mł. insp. Radosław Romaniuk z Komendy Powiatowej Policji w Parczewie,

- mjr Jacek Sankowski – zastępca dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie oraz chorąży sztabowy Jacek Miszczyk z Państwowej Straży Granicznej w Dołhobradach.

Druga część obchodów rozpoczęła się w świetlicy wiejskiej w Podedwórzu. Tutaj Małgorzata Semeniuk – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej powitała zaproszonych gości i wszystkich zebranych, którzy w dalszej części obejrzeli montaż słowno – muzyczny pt. „Droga do wolności” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórzu pod kierunkiem Iwony Kolady i Zenobii Demczuk. Piękne teksty oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Podczas spotkania wręczono również dyplomy i nagrody zwycięzcom „Biegu Niepodległościowego” zorganizowanego 9 i 10 listopada przez nauczycieli miejscowej szkoły. Ciekawe książki i gry edukacyjne, zakupione przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Podedwórzu – głównego organizatora gminnych obchodów Święta Niepodległości, otrzymali: Gabriel Twarowski, Zofia Korneluk, Rafał Kopaczewski, Maja Twarowska, Krystian Dragańczuk, Żukowski Michał, Mikołaj Cenian, Dominik Olko, Grzegorz Żukowski, Beata Derlikiewicz, Julia Sacharczuk, Patryk Gajko, Łucja Pasieczna, Agnieszka Gromysz, Klaudia Lisiecka, Adrian Korszeń, Wojciech Chojnacki i Patryk Pasieczny.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na ciepłą grochówkę.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Podedwórzu były świadectwem patriotyzmu i przywiązania do historii.