N A T U R A L N Y D O M

budowany jest w gminie Podedwórze w ramach projektu „ Tradycja i praca” finansowanego z Unii Europejskiej w ramach EFS.

 

Budynek powstaje na fundamencie z kamienia polnego i drewnianym szkielecie, który zapewnia bezpieczeństwo konstrukcyjne domu. Cegły z gliny i słomy, które wykonali uczestnicy warsztatów, tworzą komfortową samonośną izolację cieplną ścian i sklepienia. Dom będzie przykryty osikowym drewnianym dachem.

Jest to propozycja całkowicie ekologicznego domu o następujących zaletach:

  • używa miejscowe materiały budowlane występujące w obfitości w naturze ( glina, piach, kamień ) lub łatwo odnawialne ( np. drewno topoli, osiki ) ;

  • oszczędza energię - na budowę naturalnego domu zużywa się 15% energii w porównaniu z innymi współczesnymi technologiami ;

  • nie zanieczyszcza atmosfery, dzięki brakowi procesów wypalania ;

  • nie pozostawia żadnych odpadów,

  • po zużyciu technicznym następuje recykling całego domu.

Swoje budowle i domy mieszkalne starożytni wznosili z naturalnych materiałów.

Różnorodność takich materiałów do budowy domów jest duża. Najczęściej stosuje się ziemię , drewno , kamień , trawy – głównie bambus i trzcinę, a także słomę, jutę , wełnę czy liście. W naturalnym domu przebywa się wśród materiałów żywych , posiadających własną aurę .

W naturalnym domu jest się swobodnie owiewanym przez korzystne dla zdrowia promienie z ziemi i z kosmosu. Żyje się w Naturze.

Współczesne domy zamienione zostały w syntetyczne klatki z stali, szkła, betonu, plastyku i izolują nas od życiodajnej energii Natury, zwanej PRANA ( Indie ), CHI ( Chiny ) lub KI (Japonia). Badacze niemieccy udowodnili już, że przez ściany i stropy naszych domów z syntetycznych materiałów budowlanych przenika jedynie 15 % korzystnych dla zdrowia promieni z ziemi i kosmosu.

W Polsce najlepszą propozycją budowy domu naturalnego jest technologia , w której cegły z gliny zmieszane ze słomą, suszone na słońcu i wietrze, wypełniają drewniany szkielet. Taki mur zapewnia komfort wnętrza, nieosiągalny w domach z innych materiałów budowlanych, także w domach z klimatyzacją.

Mur z gliny i słomy „oddycha”, wchłania nadmiar wilgoci z wnętrza, ponadto promieniuje przyjemnym ciepłem, stwarzając komfort psychiczny mający korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców.

 

Stwierdzono ponadto, że glina ma właściwości lecznicze : anty-alergiczne i anty-bakteryjne, poprzez swoje własności antystatyczne redukuje zawartość kurzu w powietrzu, zwiększa odporność skóry na mikroorganizmy , zapobiega wysychaniu śluzówki dróg oddechowych, sprzyja pozytywnej jonizacji powietrza.

Trwałość domów z gliny i słomy potwierdzają używane do dzisiaj m.in. w Polsce, Niemczech, Anglii kilkusetletnie domy.

Najstarsze fragmenty budownictwa z ziemi w Gourna w Egipcie , które dotrwały do naszych czasów, pochodzą z ok. 3 200 roku pne.

Powrót do wiedzy starożytnych w budowie domów mieszkalnych jest nieunikniony.

Zdrowe domy, postawione w dobrych miejscach, z harmonijnie dobranymi kształtami, z naturalnych materiałów, pozwalające na przebywanie w nich w Naturze są domami przyszłości.

 

Dzięki szkoleniu zawodowemu jakim były warsztaty budownictwa z gliny i słomy posiadamy wykwalifikowaną ekipę budowniczych, którzy są gotowi budować takie domy .

 

Posiadamy jeszcze miejsca na szkolenia :

  • Krycie dachów strzechą

  • Budowa kominków

  • Haft

  • Koronka

  • Etnografia

INFORMACJE I ZAPISY: e-mail:tradycja @gmina-podedworze.pl; WWW.gmina-podedworze.pl; tel: 83 379 50 01; 510 641 258; 695 993 378

Dodatkowe informacje