Dnia 12.09.2021 r. odbyły się w Podedwórzu Dożynki Gminno-Parafialne zorganizowane przez Wójta Gminy Podedwórze i Parafię Rzymskokatolicką pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Opolu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, podczas której został poświęcony chleb niesiony przez Starostów Dożynek: Małgorzatę i Patryka Żukowskich oraz dary przyniesione przez przedstawicieli sołectw, wieniec dożynkowy z Opola. Następnie rozśpiewany korowód dożynkowy w asyście wozów strażackich przemaszerował na plac Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórzu. Trasa korowodu była zachwycająca, dzięki artystycznym dekoracjom domów i podwórzy, jakie przygotowali mieszkańcy gminy. Oficjalną część dożynek rozpoczęła się od podarowania przez starostów bochna dożynkowego chleba Pani Wójt Monice Mackiewicz-Drąg oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Panu Janowi Ciemniewskiemu, którzy następnie powitali gości dożynek, rolników, mieszkańców gminy. Pani Wójt serdecznie podziękowała sponsorom Dożynek, dzięki którym organizacja święta plonów była możliwa.


Repertuar wystąpień zaproszonych gości i części artystycznej był bardzo obfity i napięty. Na początku wystąpił zespół „Rumianeczki” działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Podedwórzu. Następnie można było obejrzeć pokaz umiejętności kawaleryjskich prowadzony przez Stowarzyszenie Historycznego Podlasia im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Na scenie wystąpiły ponadto: Gabriela Turkiewicz na syntezatorze oraz zespół teatralny „Po Naszemu”. Zachwycający był również występ zespołu ludowego „Kanka Franka” przy którym wszyscy uczestnicy dożynek bawili się wyśmienicie. W międzyczasie został rozstrzygnięty „Konkurs na najładniejszy wieniec”, w którym udział brało KGW w Antopolu, KGW w Podedwórzu oraz KGW w Zaliszczu. Pierwsze miejsce zajęło KGW w Antopolu. Dodatkowo odbył się również „Konkurs na najładniejsze stoisko”, w którym pierwsze miejsce wygrało KGW Cztery Gospodynie. Podczas dożynek, o podniebienia uczestników zabawy, dbały Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Podedwórze. Ich stoiska uginały się od przepysznych potraw, sałatek i ciast. Panie stanęły na wysokości zadania. Można było spróbować przysmaków podarowanych przez Koło Łowieckie „Szóstak”. Na dzieci czekało stanowisko z dmuchańcami , które cieszyło się dużym zainteresowaniem. W godzinach wieczornych odbyła się dyskoteka plenerowa z zespołem „Romans”, która porwała mieszkańców do szalonej zabawy. Z okazji Dożynek Nasza Gmina otrzymała listy z podziękowaniami za zaproszenie:

- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

- Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego

- Wojewoda Lubelski

- Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego

 

 Pani Wójt wraz z Przewodniczącym  Rady przed wejściem do kościoła Starostowie dożynek wchodzą do świątyni trzymając chleb  dziecko wsiada na koń  Stoisko waty cukrowej i popkornu

 Stoisko KGW Zaliszcze, stoisko z wyrobami spożywczymi Ludzie przed stoiskiem KGW Antopol  Ludzie przed stoiskiem  Na scenie występ dwóch kobiet

 Wieńce dożynkowe przed sceną Występ dzieci   Punkt szczepień, trzy kobiety, kadra wykonująca szczepienia dzieci przed ogromnymi dmuchańcami

 ludzie przed stoiskiem KGW w Podedwórzu stoisko Międzygminnego Związku Celowego, promocja PSZOK  stoisko KGW Opolanki ludzie czekający przed stoiskiem kateringowym

 czterech strażaków przed samochodem bojowym w godzinach nocnych

   

 

Dodatkowe informacje