Dnia 4 czerwca 2023 roku w naszej miejscowości miała miejsce uroczystość z okazji 95-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Podedwórzu. Był to ważny dzień, który upamiętniał nie tylko długą historię jednostki, ale również poświęcenie i odwagę strażaków, którzy przez dziesięciolecia chronili naszą społeczność.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w Kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, podczas której modliliśmy się za zmarłych strażaków i dziękowaliśmy tym, którzy nadal pełnią służbę. Następnie wszyscy zebrani udali się na plac przed remizą strażacką, gdzie odbyła się centralna część obchodów.


W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy wsi oraz zaprzyjaźnione jednostki strażackie z okolicznych miejscowości.
Podczas uroczystości Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Marian Starownik dokonał aktu wręczenia odnowionego sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Podedwórzu, ufundowanego przez społeczność lokalną. Fundatorzy sztandaru oraz zaproszeni goście wbili gwoździe honorowe w tablicę pamiątkową.
Podczas oficjalnej części uroczystości przemawiali przedstawiciele OSP oraz zaproszeni goście. W swoich przemówieniach podkreślali oni ważną rolę OSP w naszej społeczności,
ich poświęcenie w ratowaniu życia i mienia oraz ich niezawodność w trudnych sytuacjach. Wiele podziękowań i gratulacji skierowano również w stronę druhów i druhen za ich codzienną gotowość i służbę.
Ważnym momentem było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych członków OSP.
• Andrzej Tarasiuk został odznaczony Odznaką Świętego Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej oraz Złotą Odznaką za zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego
• Arkadiusz K. został odznaczony Srebrnym Medalem Za zasługi dla Pożarnictwa
• Monika Mackiewicz-Drąg i Mateusz Tarasiuk zostali odznaczeni Brązowym Medalem Za zasługi dla Pożarnictwa
• Marcin W. otrzymał odznakę Strażak Wzorowy

Wieloletnia służba, poświęcenie i zaangażowanie zostały docenione przez społeczność, co stanowiło niezwykłą dawkę motywacji do działań dla strażaków.
Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem i przyjemnym spotkaniem, które umożliwiło mieszkańcom bliższe poznanie druhów i druhen OSP oraz podzielenie się wspomnieniami i historiami.

Dodatkowe informacje