18 i 19 czerwca 2011 roku wszystkie drogi prowadziły do Hołowna. Tegoroczne święto zostało zorganizowane w ramach projektu „Promocja kultury i turystyki obszaru turystycznego Dolina Zielawy”. Chodź pogoda w te dni nie rozpieszczała do Hołowna przybyło wielu gości.

 

Już pierwszego dnia można było wziąć udział w warsztatach zielarskich, warsztatach florystycznych, kulinarnych oraz kosmetycznych, w których wykorzystywane są zioła.

Sobotnie występy na scenie rozpoczęły się od pokazu tańca towarzyskiego w wykonaniu dzieci, uczące się tańca u Stanisława Juszczyka, który prowadził zajęcia w gminie Podedwórze w ramach projektu „Nowa perspektywa”. Tuż po nim przyszedł czas na śpiew. Przed publicznością wystąpiły Julia i Marcelina Ttrojanowskie, młode talenty z powiatu parczewskiego. Swoim śpiewem deszcz przeganiała również Karolina Łukomska.

 

Po obejrzeniu występów dziewczynek, publiczność przeniosła się do Sali konferencyjnej Ośrodka Edukacji Regionalnej aby spotkać się z Dariuszem Tarasiukiem autorem książki roku 2010 województwa Lubelskiego, pt. „Dzieje parafii w Opolu wpisane w dziedzictwo regionu”.

Na zakończenie pierwszego dnia pikniku publiczność wysłuchała koncertu poezji śpiewanej „Ogniste pejzaże” w wykonaniu Marcina Kowalczyka, Andrzeja Chodackiego i Lechosława Tarkowskiego z Parczewa.

 

Niedzielne obchody Święta Krainy Rumianku rozpoczęły się od zbierania ziół. Wszyscy, którzy chcieli poznać i zebrać zioła na pobliskich polach i przydrożach, dostali koszyczki i wspólnie wyruszyli na zielarski spacer. Zawodowe zielarki mówiły dokładnie o zastosowaniu zbieranych ziół w lecznictwie i kosmetyce. Szczególnie panie były zainteresowane wykorzystaniem ziół na poprawę urody. Po powrocie ze spaceru można było przygotować napar lub uwić wianek z własnoręcznie zebranych roślin. Zbieracze ziół po spacerze przenieśli się pod scenę aby oficjalnie rozpocząć Piknik Zielarski Święto Krainy Rumianku. Imprezę otworzył wójt gminy Podedwórze Krzysztof Chilczuk, obecni byli również partnerzy w projekcie „Promocja kultury i turystyki obszaru turystycznego Dolina Zielawy”, Piotr Dragan wójt gminy Wisznice, Krzysztof Bruczuk wójt gminy Sosnówka, Dariusz Łobejko wójt gminy Jabłoń i Kazimierz Weremkowicz wójt gminy Rossosz. W Hołownie gościli również Jerzy Szwaj Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Kazimierz Jaszczuk Przewodniczący Rady Powiatu Parczewskiego oraz Daniel Dragan Radny Rady Powiatu Bialskiego.

Niedziela w Hołownie była również Dniem Pamięci 303 Dywizjonu Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki i wystawa poświęcona zapomnianemu pilotowi Dywizjonu 303 mjr. płk. Inż. Ludwikowi Kraszewskiemu rodem z Zaliszcza. Dr Tomasz Demidowicz prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego oddziału w Białej Podlaskiej przybliżył historię bitwy o Anglię i opowiedział o Ludwiku Kraszewskim. Następnie wspólnie ze Sławomirem Hordejukiem autorem wystawy uroczyście otworzyli przygotowaną w Ośrodku Edukacji Regionalnej wystawę poświeconą pilotowi z Zaliszcza.

 

Podczas pikniku można było również obejrzeć wystawę prac plastycznych dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórzu i wystawę poświęconą książce „Dzieje parafii Opole wpisane w dziedzictwo regionu” przygotowaną przez Mariannę Zamyłko i Marię Masiuk z Gminnej Biblioteki Publicznej w Podedwórzu.

A na scenie również w niedzielę publiczność mogła podziwiać młody talent powiatu parczewskiego, tym razem wystąpił Mikołaj Zieńczuk z Paszenek. Występ Mikołaja zachęcił obecną na pikniku młodzież do wzięcia udziału w konkursie karaoke. Chętnych do śpiewania nie brakowało, swoich sił próbowały zarówno dziewczynki jak i chłopcy.

 

Aby rozbawić publiczność przed wieczornymi tańcami na scenie wystąpił kabaret „Pomimochodem”.

 

{phocagallery view=category|categoryid=67|imageid=0|limitstart=0|limitcount=6| detail=1|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0}

Dodatkowe informacje