11 listopada w gminie Podedwórze obchody Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęto od mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, którą w intencji ojczyzny odprawił ks. Wiesław Sitarski proboszcz parafii Opole. Po mszy poczty sztandarowe i wszyscy obecni udali się pod pomnik aby uroczyście złożyć wieńce i zapalić znicze.

Tegoroczne święto uczczono wspólną degustacją pieczonej gęsi  w gospodzie w Podedwórzu. Pieczenie gęsi  w dniu Świętego Marcina jest tradycją, którą w tym roku po raz pierwszy praktykowano w Podedwórzu. Już w 1630 roku Kasper Twardowski pisał:  „Polacy zaś ten zwyczaj mają, dzień świętego Marcina gęś tłustą piekają”.

Również pracownicy i uczniowie Zespółu Placówek Oświatowych w Podedwórzu  uroczyście obchodzili Dzień Niepodległości.

Po złożeniu przez dzieci i młodzież wieńców pod pomnikiem rozpoczęły się 18 Biegi Niepodległościowe. Pierwszoklasiści ścigali się dookoła ronda, starsi uczniowie mieli do pokonania trasę od ronda w Podedwórzu do szkoły. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, breloczki i pinsy z herbem gminy Podedwórze oraz słodycze.


 

{phocagallery view=category|categoryid=85|imageid=0|limitstart=0|limitcount=6| detail=1|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0}


Dodatkowe informacje