Od 30 listopada do 4 grudnia w gminie Podedwórze odbywały się warsztaty zielarskie – moduł kulinarny w ramach projektu „Promocja kultury i turystyki na terenie obszaru turystycznego Dolina Zielawy”.

Przez pięć dni zielarki Agnieszka Brodawka i Marzena Guz przekazywały uczestniczkom warsztatów przepisy na potrawy z wykorzystaniem ziół. Codziennie przygotowywały inną potrawę. Robiły smalec z pokrzywą, śledzie w ziołach, piekły chleb i lepiły pierogi ze szpinakiem. Zielarki nauczyły jak przygotować pyszny barszcz na wigilię, upiec kaczkę nacieraną owocami kaliny z warzywami i ziołami.

Kobiety notowały każdy przepis i wymieniały się własnymi doświadczeniami. Zeszyty szybko zapełniły się przepisami na zdrowe potrawy z dodatkiem ziół, które rosną na naszych łąkach, w lasach i na podwórzach.

Aby zrelaksować się po codziennym gotowaniu organizator zapewnił paniom wizytę w saunie w Wiejskim SPA w Krainie Rumianku, masaże i usługi kosmetyczki. Dołączyły do nich panie, które w tym czasie brały udział w warsztatach farmaceutycznych w gminie Sosnówka i florystycznych w gminie Jabłoń.

Ostatniego dnia wszyscy spotkali się w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Hołownie aby podsumować trzy ostatnie moduły warsztatów. Tomasz Zalewski, prezes firmy Don Brando, organizującej warsztaty, wręczył wszystkim zaświadczenie o uczestnictwie w warsztatach, a Krzysztof Chilczuk, wójt gminy Podedwórze i Krzysztof Bruczuk, wójt gminy Sosnówka podarowali paniom upominki z Doliny Zielawy.

Kulminacyjnym punktem niedzielnego wieczorku był wspólny posiłek. W mgnieniu oka znikały ze stołu zielarskie potrawy. Uczestniczki warsztatów florystycznych zadbały o dekorację stołów, ustawiając na nich kwiaty w donicach, które własnoręcznie zdobiły.

Panie śpiewały przy akompaniamencie akordeonu i wymieniały się doświadczeniami zdobytymi na warsztatach.

<<< zapraszamy do galerii >>>

 

Dodatkowe informacje