W dniach 20-21 czerwca 2009r. w Stoczku Łukowskim odbył się XXXVI Sejmik Teatrów Wiejskich.

W tegorocznej edycji w przeglądzie wzięły udział 2 zespoły z naszej gminy:

„Wrzeciono” z obrzędem „Jak to ze lnem było”, Obrzęd ukazuje obróbkę lnu , łamanie, czesanie, robienie kądzieli do przędzenia. Przy okazji tych prac możemy posłuchać różnych historii opowiadanych przez pracujące kobiety, posłuchać pieśni.

Drugi zespół „Rumenok” przedstawił widowisko „Szeptucha i czmut”. Widowisko zostało przygotowane w znacznej mierze w języku chachłackim. Dowiadujemy się jakie są zioła i do czego można je zastosować, co się nimi leczy i na co pomagają. Wiedzę tą przekazuje Szeptucha mieszkająca w chatce w lesie, do której przychodzą różne osoby z różnymi dolegliwościami.

Oba występy zostały ciepło przyjęte przez publiczność, a oceny ich i następnie omówienia dokonało profesjonalne Jury w składzie : prof. Jan Adamowski, Pan Jan Zdziarski i Pan Edward Wojtaszek. W ciągu 2 dni festiwalowych zaprezentowano 10 spektakli z których Jury wyłoni laureatów na Ogólnopolski Przegląd Teatrów do Tarnogrodu. Cały przegląd przebiegał w bardzo ciepłej i przyjaznej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za profesjonalne przygotowanie przeglądu jak i imprez towarzyszących. Dziękujemy również Wójtowi Gminy za użyczenie autobusu szkolnego, którym zespoły mogły dojechać do Stoczka Łukowskiego.

Wszystkim uczestnikom życzę dalszych sukcesów.

Jolanta Burzec

Zapraszamy do obejżenia Galerii Zdjęć z tej imprezy

Dodatkowe informacje