Drodzy mieszkańcy.

Przygotowanie planu dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jest standardową prewencyjną procedurą, związaną z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Tabletki z Agencji Rezerw Strategicznych zawierające jodek potasu już trafiły do gminy, skąd, w razie potrzeby, będą przekazywane do punktów wydawania preparatu jodu:

  1. Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Podedwórzu, Podedwórze 48, 21-222 Podedwórze – miejscowości Hołowno, Opole, Kaniuki, Zaliszcze,
  2. Zespole Placówek Oświatowych w Podedwórzu, Podedwórze 96, 21-222 Podedwórze – miejscowości Antopol, Bojary, Grabówka, Niecielin, Mosty, Nowe Mosty, Piechy, Podedwórze, Rusiły.

W obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, która informuje, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Nie ma więc podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie tabletek jodku potasu. Wyniki monitoringu oraz komunikaty dostępne są na stronie internetowej www.gov.pl/web/paa

Zachęcamy także do zapoznania się z broszurą informacyjną na temat profilaktyki jodku potasu oraz ulotką informacyjną dołączoną do opakowania otrzymanego jodku potasu TZF.

Dodatkowe informacje