30 września o godzinie 10:30 spod Urzędu Gminy w Podedwórzu do kościoła p.w. podwyższenia Krzyża Świętego wyruszył korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Młodzieżową z Parczewa, za którą szły poczty sztandarowe, bryczką jechali starostowie dożynek w osobach Pani Halina Mazuryk z Rusił i Pan Sebastian Dzyr z Gęsi, władze samorządowe powiatu i województwa delegacje poszczególnych gmin wraz z wieńcami dożynkowymi.

Mszę świętą odprawili Księdz Kanonik Jan Filipiuk i Księdz Prałat Andrzej Biernat. Korowód pięknie udekorowanymi przez mieszkańców Podedwórza ulicami wyruszył na plac przy Zespole Placówek Oświatowych w Podedwórzu, na którym to placu odbyły się dalsze uroczystości. Dożynki otworzyli i przywitali zaproszonych gości Starosta Powiatu Parczewskiego Waldemar Wezgraj oraz Wójt Gminy Podedwórze Krzysztof Chilczuk. Głos zabrali Posłowie na Sejm Tadeusz Sławecki, i Tomasz Dudziński Zastępca Dyrektora Wydziału Geodezji, Nieruchomości i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Jarosław Haleniuk, Wśród zaproszonych osób gościliśmy przedstawicieli Powiatu Lubomelskiego z Ukrainy oraz Wójtów z gmin na Białorusi, z Gminy Liczi Andrzej Oskirko z żoną i z Gminy Tomaszówka Igor Marczuk z żoną. Rozstrzygnięty został konkurs na wieniec dożynkowy.

Na dożynkach można było podziwiać stoiska poszczególnych gmin, instytucji związanych z obsługą rolnictwa, przedsiębiorców.

Dla dzieci atrakcjami były różnego typu zjeżdżalnie, przejażdżki kładami. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna w której wystąpiły zespoły ludowe z powiatu parczewskiego, grupa cyrkowa „Mali wytrwali z Zaliszcza”, oraz dał koncert Narodowy Chór imienia Chlebcewicza z Tomaszówki na Białorusi.

O godzinie 19 rozpoczęła się zabawa która trwała do godziny 200, atrakcją której była Biesiada egzotyczna wykonana prze zespół „Hakuna Matata’, następnie wystąpił zespół DEXTER oraz VIVAT. Zapraszamy do galerii znajdujących się tutaj i tutaj.

Dodatkowe informacje