Zwraca uwagę, że kilka samorządów znalazło się w ścisłej czołówce zarówno obecnego zestawienia, jak i rankingu obejmującego  lata 2004-2009. W tej grupie są: Zielona Góra, Tychy, powiat przasnyski, Janów Lubelski, Uniejów, Jastarnia, PODEDWÓRZE, Ślemień.

Patrząc na wydatki finansowe ze środków unijnych, znajdujemy aż 33 samorządy, które w okresie 2007-2011 pozyskały w przeliczeniu na jednego mieszkańca więcej niż 3000 złotych. Absolutnym liderem jest Uniejów, w którym wydatki te wynosiły 12 tysięcy, oraz PODEDWÓRZE – 7 tysięcy złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W Uniejowie pozyskane w tym pięcioletnim okresie dotacje były niemal równe pięciokrotności rocznych dochodów własnych i subwencji w budżecie miasta. W PODEDWÓRZU dotacje to „tylko” trzykrotność rocznych dochodów własnych i subwencji.

(fragment artykułu pochodzi z tygodnika „Wspólnota” Nr 45-46/1103-1104 17 listopada 2012)

Dodatkowe informacje