W minioną niedzielę 20 sierpnia w Rybczewicach odbyły się Dożynki Zielarskie – III Wojewódzkie Święto Ziół połączone z Dożynkami Powiatu Świdnickiego oraz Dożynkami Gminnymi, w których udział wzięli przedstawicie partnerstwa „Dolina Zielawy” (Gminy: Podedwórze, Jabłoń i Wisznice). Uroczystości rozpoczęto mszą św. w Kościele parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstoborowicach.


     Następnie w korowodzie dożynkowym wielu gości i mieszkańców mogło podziwiać piękne wieńce zarówno tradycyjne jak i współczesne. Po części oficjalnej i powitaniu przybyłych nastąpiło tradycyjne dzielenie chleba. Już po raz kolejny, odbył się konkurs kulinarny na najlepszą potrawę przygotowaną z użyciem ziół, nalewkę i destylat. Drugie miejsce w kategorii nalewki i 3 w kategorii potrawy kulinarne zdobyła Gmina Jabłoń czego serdecznie gratulujemy. Nie mogło zabraknąć oczywiście występów zespołów ludowych.  Z naszej gminy (a tym samym reprezentując „Dolinę Zielawy”) wystąpił zespół „Rumenok” z Hołowna z widowiskiem „Szeptucha”, który zebrał duże brawa.
     Gminy reprezentujące „Dolinę Zielawy” przygotowały stoisko promocyjne na którym uczestnicy mogli zakupić wyroby z ziół oraz poczęstować się potrawami  wykonanymi na bazie rumianku, mięty, dziurawca.
     Atrakcji nie brakowało i choć w tym roku pogoda była wyjątkowo niesprzyjająca, uczestników święta ziół i plonów nie brakowało.
     Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.   


 

Dodatkowe informacje