MZC

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowe prawo, które wprowadza zakaz wyrzucania tekstyliów do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Przepisy te wynikają z Dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie odpadów, która zobowiązuje Polskę i inne kraje członkowskie do stworzenia systemów selektywnej zbiórki tekstyliów. To krok w stronę bardziej zrównoważonej gospodarki odpadowej i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Czym są tekstylia?

Tekstylia to wszelkiego rodzaju materiały i wyroby z włókien naturalnych lub sztucznych, takie jak ubrania, obuwie, pościel, zasłony, firany, ściereczki, a także niektóre akcesoria domowe, jak pokrowce czy obrusy. Mogą one być wykonane z bawełny, wełny, poliestru czy innych tworzyw.

Z dniem 1 maja 2022 roku zaczną obowiązywać nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odbieranymi od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Zgodnie z podjętą dnia 30 marca br. uchwałą Zgromadzenia Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalania stawki opłaty za pojemnik nowe stawki będą wynosić:

Torby, torebki, reklamówki….
Troska o dobro naturalne naszej planety coraz częściej wpływa na świadomy wybór konsumentów podczas codziennych zakupów. Coraz popularniejszym trendem jest „bycie eko”. Klienci sklepów bardziej świadomie wybierają produkty, które nie zawierają szkodliwych składników, a ich opakowania są zrobione z materiałów przyjaznych środowisku. Torebka foliowa jest lekka, przyjemna, trwała, ale używamy jej kilka minut – potem wyrzucamy do kosza. Produkcja torebki foliowej trwa sekundę, a jej rozkład nawet kilkaset lat. Trafiają one na wysypiska, do rzek i oceanów – co stanowi ogromne zagrożenie dla zwierząt. Ssaki i ryby mylą często torby foliowe z jedzeniem, co skutkuje licznymi chorobami. Jeśli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń to w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

OGŁOSZENIE

o ograniczeniu w wykonywaniu zadań przez biuro Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie

 Biuro Związku do odwołania będzie osobiście przyjmowało interesantów urzędu jedynie w wyjątkowych sytuacjach niecierpiących zwłoki.

Klienci będą przyjmowani po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty.

Proponujemy w tym czasie kontakt:

  1. telefoniczny,
  2. z wykorzystaniem narzędzi komunikacji elektronicznej

(ePUAP lub e-mail),

  1. pisemny pocztą tradycyjną.

 Dane kontaktowe:

  1. telefony: 82 5725856,   797 655280,    791 716690
  1. e-mail:     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  2. ePUAP:  https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/mzcwlod

Zarząd Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie informuje, iż wystosował do mieszkańców APEL o czasowe nieudostępnianie do odbioru odpadów szklanych. Jako, że apel zaczął podobno wzbudzać niepoprawne emocje, ujawniane szczególnie na forach internetowych, przedkładamy w tej sprawie wyjaśnienie.

W związku z planowanym wdrażaniem Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane, który zacznie obowiązywać od  1 lipca 2020 roku, zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców o nieudostępnianie do odbioru odpadów szklanych (w miarę możliwości) do czasu wejścia w życie nowego systemu.

 

Zarząd

Międzygminnego Związku Celowego

z siedzibą we Włodawie

Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie, który od 6 lat zarządza gospodarką odpadami komunalnymi na terenie gmin Hanna, Hańsk, Podedwórze, Sławatycze, Sosnówka, Stary Brus i m. Włodawa postanowił,  jak co roku, doręczyć wszystkim właścicielom nieruchomości informacje o wysokości  tzw. opłaty śmieciowej.


.

Załączniki:
Pobierz plik (terminy_opBat.pdf)UCHWAŁA NR XVI.53.17[w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi]187 kB
Pobierz plik (stawki_opBat.pdf)UCHWAŁA NR XVI.52.17[w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalania stawki opłaty za pojemnik]199 kB

Opłaty za gospodarowanie odpadami na indywidualne numery kont
Przypominamy wszystkim właścicielom nieruchomości położonych na terenie gmin: Hanna, Hańsk, Podedwórze, Sławatycze, Sosnówka, Stary Brus i miasta Włodawa, należących do Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie, o obowiązku wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na indywidualny numer konta bankowego nadany każdej nieruchomości. Indywidualne konta bankowe zostały uruchomione w 2013 roku w trosce o bezpieczeństwo dokonywanych przez Państwa wpłat. Opłata za odpady komunale zostanie bezpośrednio zaksięgowana na karcie ewidencyjnej mieszkańca, co uchroni Państwa przed wszelkimi pomyłkami, np. w przypadku zbieżności nazwisk. Indywidualny numer rachunku otrzymali Państwo w informacjach o wysokości opłaty doręczonych na początku 2016 roku wraz z aktualną tabelą płatności.

Załączniki:
Pobierz plik (komunikat_v3.pdf)Trwa weryfikacja deklaracji śmieciowych[PDF]346 kB

Dodatkowe informacje