Przypominamy, że popioły pochodzące z palenisk domowych zgromadzone w pojemnikach lub workach koloru czarnego, zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych, odbierane są od października do kwietnia. Popioły wytworzone po tym okresie winy być dostarczone do PSZOKu. Przed umieszczeniem w pojemniku popiół powinien być wystudzony.
Innym odpadem sezonowym są tzw. odpady zielone, które są odbierane z nieruchomości w okresach od kwietnia do października. Po tych okresach winny być samodzielnie dostarczane do PSZOKu. Wyjątek stanowią tu jedynie choinki naturalne, które w styczniu i w pierwszej połowie lutego będą odebrane z nieruchomości w terminie odbioru odpadów biodegradowalnych (kuchennych). Choinki powinny być bez ozdób i stojaków.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców informujemy, że przy odbiorze odpadów wielkogabarytowych - istnieje możliwość wystawienia elektrośmieci, które mogą stanowić problem w samodzielnym dostarczeniu ich do PSZOK.
Czas na przygotowanie pojemników
Szczegóły
Odsłony: 2243
Podstawa segregacji to odpowiednie pojemniki na odpady. Nie ma segregacji bez pojemników na poszczególne rodzaje odpadów. Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości powinien więc zapewnić zarówno duże pojemniki zewnętrzne, jak i mniejsze kosze, z których na co dzień korzystają mieszkańcy czy pracownicy. Zgodnie z nowym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gmin należących do Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi (Dz.Urz.Woj.Lubel. z 2020 r. poz. 1146), a także Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19) od 1 lipca 2020 r. będziemy segregować odpady na 5 frakcji. Osobne pojemniki będą miały: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady oraz odpady zmieszane.
Nowy system segregacji odpadów komunalnych obowiązujący na terenie działań Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie od 1 lipca 2020
Szczegóły
Odsłony: 5039
Od 1 lipca 2020 r. na terenie działań Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie nastąpi zmiana sposobu segregacji odpadów komunalnych poprzez dostosowanie go do wspólnego systemu segregacji, który obowiązuje w całej Polsce na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Od tego czasu odpady komunalne zbierane będą w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane (resztkowe).
W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami mieszkańców odnośnie stosowania pomarańczowych worków poniżej artykuł ( LINK ) dotyczący właściwego sposobu wystawiania worków i pojemników na odpady komunalne obowiązujący na terenie działań Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie
Znowelizowana w lipcu b.r. ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości w całym kraju obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych zgodnie z wymogami określonymi w regulaminie utrzymania czystości (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy). Na terenie gmin członkowskich Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie (m. Włodawa, gm. Podedwórze, Hanna, Hańsk, Sławatycze, Sosnówka i Stary Brus) wymóg selektywnej zbiórki ogranicza się jeszcze do dwóch frakcji tj. sucha i mokra.
Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych na terenie działania Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie
Szczegóły
Odsłony: 10951
W Międzygminnym Związku Celowym nadal dwie frakcje
Przypominamy, że na terenach gmin Hanna, Hańsk, Podedwórze, Sławatycze, Sosnówka, Stary Brus oraz miasta Włodawa nadal obowiązuje segregacja odpadów komunalnych z podziałem na dwie frakcje. Frakcja sucha to w szczególności: szkło, metale, tworzywa sztuczne, tkaniny i tekstylia, papiery, tektura, zaś frakcja mokra to: organiczne odpady kuchenne, odpady z bytowania drobnych zwierząt domowych, odpady higieniczne, odpady zielone ulegające biodegradacji.