„Gwiazdo świeć, kolędo leć…”
Gminne Kolędowanie w Podedwórzu


    Już po raz kolejny w styczniową niedzielę w świetlicy wiejskiej w Podedwórzu odbyło się Gminne Kolędowanie pt. „Gwiazdo świeć, kolędo leć…”, które zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Podedwórzu. W świątecznej atmosferze spotkali się mieszkańcy gminy i okolic oraz zaproszeni goście, by wysłuchać pięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu solistów i zespołów. Zespół ludowy „RUMENOK” z Hołowna zaprezentował część artystyczną pt. „Kolędowanie”, zaś kolędy i pastorałki zaśpiewali: Marcin Kołodziej z Podedwórza, Wiktoria i Hubert Zielonka z Mostów, zespół ludowy „WRZECIONO” pod kierownictwem pani Jolanty Burzec z Podedwórza, chór „GAUDIUM” pod dyrekcją pani Katarzyny Kolwalczuk i Ewy Borsy ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Jagiełły w Parczewie oraz młodzieżowy chór z parafii prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach pod dyrekcją pani Marii Demczuk. Wszyscy artyści otrzymali podziękowania oraz pamiątkowe obrazy na drewnie.
     Wśród gości zaproszonych był pan Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, który wyraził radość z możliwości wspólnego przeżywania świątecznej atmosfery, pełnej spokoju i zadumy. W swym wystąpieniu wyróżnił Gminną Bibliotekę Publiczną w Podedwórzu medalem wybitym z okazji 110-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H, Łopacińskiego w Lublinie. Powiedział: Niechaj ten wyjątkowy medal okolicznościowy będzie wyrazem uznania i podziękowania za bardzo dobrą i skuteczną pracę na rzecz czytelników i sympatyków Biblioteki, a jednocześnie uhonorowaniem całej społeczności lokalnej za wkład w rozwój naszej rodzimej, polskiej kultury.

 

      

     Na zakończenie spotkania odbył się poczęstunek, który przygotowały panie z gminy Podedwórze. Każdy uczestnik spotkania mógł poczęstować się barszczem, pierogami z kapustą i grzybami, pasztecikami z mięsem oraz ciastem i gorącą herbatą.
     Zorganizowanie Gminnego Kolędowania w Podedwórzu możliwe było dzięki pomocy i wsparciu Państwa: Barbary i Tadeusza Kisiel, Małgorzaty i Andrzeja Kiryczuk i Pana Jana Ciemniewskiego z gminy Podedwórze oraz Państwa Emilii i Karola Litwiniuk z Motwicy.

 

 

Dodatkowe informacje