W minioną niedzielę 8 lipca w Milanowie odbyło się IV Wojewódzkie Święto Ziół zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Gminę Milanów. Bogaty program artystyczny oraz liczne stoiska wystawiennicze promowały tereny, na których mieszkańcy specjalizują się w uprawie różnych ziół.
    

Gminę Podedwórze reprezentowała Gminna Biblioteka Publiczna w Podedwórzu, która przygotowała stoisko wystawiennicze ukazujące specyfikę uprawy rumianku. Uczestnicy święta obejrzeli wystawę zdjęć, ukazującą uprawę i zbiór rumianku oraz otrzymali woreczki z tą rośliną. Goście degustowali różne potrawy i ciasta z dodatkiem ziół oraz pili herbatę rumiankowo – miętową. Każdy otrzymał foldery, ulotki i naklejki promocyjne. Zaś na najmłodszych uczestników IV Wojewódzkiego Święta Ziół w Milanowie, którzy odwiedzili nasze stoisko, czekał „Rumiankowy Kącik Malucha”, a w nim wiele atrakcji: kolorowanki, puzzle, zagadki, malowanie rumianków na buzi oraz niespodzianki w postaci długopisów i balonów. Stoisko gminy Podedwórze zdobyło III miejsce w konkursie na „Najciekawsze stoisko zielarskie”, za które Małgorzata Semeniuk – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Podedwórzu odebrała nagrodę z rąk wicemarszałka Grzegorza Kapusty i wójta Milanowa Pawła Krępskiego, a ufundował ją marszałek Sławomir Sosnowski.
     Podczas występów artystycznych gminę Podedwórze reprezentował Marcin Kołodziej, który zaśpiewał dwie piosenki, oraz zespół Rumenok z widowiskiem pt. „Żniwa rumiankowe”, za co otrzymali gorące brawa publiczności.
     IV Wojewódzkie Święto Ziół było też okazją do wyróżnienia rolników uprawiających zioła. Z gminy Podedwórze nagrodzeni zostali: Tomasz Wołos i Wiesław Bełdyk, specjalizujący się w uprawie rumianku. Otrzymali oni medale województwa lubelskiego przyznane przez marszałka Sławomira Sosnowskiego i Zarząd Województwa Lubelskiego, które rolnikom wręczył Krzysztof Hetman – poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dodatkowe informacje