„Ferie zimowe w bibliotece”


     W Gminnej Bibliotece Publicznej w Podedwórzu drugi tydzień zimowej przerwy w nauce rozpoczął się zajęciami realizowanymi we współpracy z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce Osadzie reprezentowanym przez p. Justynę Wołos oraz uczennice klasy III Technikum kształcącego w zawodzie Technik Usług Gastronomicznych , pod hasłem „Zostań Master Szefem!!!”. 18 lutego dzieci i młodzież poznawały tajniki zdrowego odżywiania, galerię smaków oraz umiejętności wykorzystania zdrowych produktów, owoców i warzyw do skomponowania posiłków. Na koniec zajęć uczestnicy otrzymali dyplomy i certyfikaty ukończenia kursu Zdrowego żywienia.

     We wtorek 19 lutego w świetlicy wiejskiej w Podedwórzu odbyły się warsztaty garncarskie, które poprowadził p. Krystian Nowak. Przybyłe dzieci, młodzież i rodzice poznali historię garncarstwa, jednego z najstarszych rzemiosł świata oraz tworzyli piękne przedmioty z gliny. Powstały miseczki okrągłe i w kształcie serduszek, dzbanuszki, a nawet skarbonki. Po ciężkiej pracy wszyscy uczestniczyli we wspólnym pieczeniu kiełbasek na ognisku.

     W środę Gminna Biblioteka Publiczna w Podedwórzu zorganizowała ciekawe warsztaty artystyczne. Dzieci przedszkolne i klas I – III uczestniczyły w zajęciach pt. „Bohaterowie naszych bajek – plastelinowe cuda”, podczas których opowiadały o swoich ulubionych bajkach i zwierzętach, oglądały o nich ciekawe książki, a następnie pod okiem p. Małgorzaty Semeniuk – Dyrektor biblioteki i p. Angeliki Chilimoniuk – wolontariuszki, lepiły piękne postacie z bajek i zwierzęta. Natomiast po południu odbyły się warsztaty decoupage dla starszych dzieci i młodzieży, podczas których powstały piękne słoiczki i puszki na różne skarby. Niektóre prace z tych warsztatów można oglądać w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Podedwórzu do 10 marca.

21 lutego odbyła się wycieczka integracyjno - edukacyjna do Białej Podlaskiej. Najpierw uczestnicy obejrzeli w kinie 2D ciekawy film familijny pt. „Mia i biały lew”, a następnie udali się do Muzeum Południowego Podlasia, gdzie z ogromną uwagą i ciekawością wysłuchali opowieści o rodzie Radziwiłłów, spacerując po Parku Radziwiłłowskim. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty taneczno – muzyczne w Klubie Kultury Eureka – wspólne tańce i zabawy przyniosły wszystkim wiele radości. Na zakończenie uczestnicy udali się na wspólny posiłek do McDonalda.

     W ostatni piątek tegorocznych ferii zimowych odbyły się warsztaty pt. „W świecie chemicznych eksperymentów”, które poprowadziła p. Maria Szubińska. Z wielką pasją opowiadała dzieciom i młodzieży o Marii Skłodowskiej – Curie i jej odkryciach, a także o historii uranu. Uczestnicy poprzez zabawę poznawali tajniki chemii wykonując różne ciekawe doświadczenia: m.in. tworzyli kolorową tęczę z cukierków i ciecz nienewtonowską z mąki ziemniaczanej oraz rozwiązywali zagadkę – szyfr ukryty w układzie okresowym. Na zakończenie pani Maria pokazała uczestnikom prawdziwe złoto i „różę pustyni” oraz opowiedziała o swoich niesamowitych przygodach podczas pobytu na pustyni.

     22 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Podedwórzu odbyło się spotkanie integracyjne „Podsumowanie ferii”, w którym wzięły udział: p. Monika Mackiewicz – Drąg – Wójt Gminy Podedwórze, p. Maria Szubińska – emerytowana nauczycielka chemii, p. Angelika Chilimoniuk – wolontariuszka oraz dzieci i młodzież, którzy codziennie uczestniczyli w różnych warsztatach. „Podsumowanie ferii” było okazją do wspólnych rozmów na temat atrakcyjności oferty feryjnej oraz propozycji i planów na najbliższe miesiące.

     Zorganizowanie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Podedwórzu atrakcyjnej oferty dla dzieci i młodzieży w drugim tygodniu ferii możliwe było dzięki pomocy i wsparciu wielu osób. Byli to:
- p. Monika Mackiewicz – Drąg – Wójt Gminy Podedwórze,
- p. Artur Becher – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórzu,
- p. Justyna Wołos oraz uczennice z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Korolówki Osady,
- p. Gabriela Bilkiewicz – prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego w Hołownie,
- p. Angelika Chilimoniuk,
- p. Krystian Nowak,
- p. Maria Szubińska,
- p. Andrzej Tarasiuk,
- p. Aldona Łachmańska – Kisiel, sklep Lewiatan w Podedwórzu,
- p. Wioleta Wróblewska, PHU „Biurex” w Parczewie
- p. Monika Łukaszuk,
- p. Agnieszka Michalska,
- p. Ewa Puła,
- p. Małgorzata Gierej.

Dziękuję serdecznie Państwu za okazaną pomoc i wsparcie w realizacji działań na rzecz dzieci i młodzieży.

Małgorzata Semeniuk - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Podedwórzu

Dodatkowe informacje