Z inicjatywy pana Salwina Słyszko - sołtysa wsi Zaliszcze oraz pani Katarzyny Borsuk – radnej Gminy Podedwórze dnia 13 grudnia 2018 roku założono Koło Gospodyń Wiejskich w Zaliszczu. Należy do niego 31 osób, w tym 4 mężczyzn: tj. Salwin Słyszko, Adam Olko, Piotr Jachimski i Wiaczesław Borsuk.

W skład zarządu weszły: Małgorzata Kiryczuk – przewodnicząca oraz Monika Borsuk i Irena Borsuk. Mieszkańcy ci chcą podejmować działania, które głównie miałyby na celu integrowanie się lokalnego społeczeństwa. Chcą się spotykać, wspomagać w różnych sytuacjach i organizować różne ciekawe wydarzenia. Pierwsze takie spotkanie miało już miejsce. KGW Zaliszcze zorganizowało wieczorek integracyjny „Wiejskie pogaduchy”, na który zaprosili mieszkańców. Przy pysznym ciastku i gorącej kawie miło spędzili czas, a okazji do śmiechu podczas rozmów nie brakowało.
     - Musimy łączyć, nie dzielić - mówi jedna z pań. - Nasze społeczeństwo robi się coraz starsze. Dlatego chcemy, aby nasze przepisy i tradycje nie zostały zapomniane. Musimy to pielęgnować i przekazywać młodszym pokoleniom. Mamy w planach warsztaty. I choć brak nam jeszcze miejsca do działania, bo lokal, który chcemy zaadaptować, jest do remontu, to się nie poddajemy i chcemy coś robić. A do naszych działań chcą się włączyć nie tylko młode, ale i starsze mieszkanki wsi.
     Przynależność do koła oznacza nie tylko pracę na rzecz lokalnej społeczności, ale też odskocznię od codzienności. Spotkania stanowią dla mieszkańców formę aktywnego spędzania wolnego czasu, odpoczynku od pracy zawodowej i domowej. To „chwila dla siebie”, a przede wszystkim regularna okazja do wyjścia z domu i oderwania się od codziennych problemów. Działalność w kole stanowi też antidotum na nudę, bierność. Mieszkańcy z Zaliszcza zawiązując KGW pokazali, że są ludźmi aktywnymi i otwartymi na różne działania.

Dodatkowe informacje