W minioną sobotę, 14 maja na Placu Zamkowym już po raz kolejny Urząd Marszałkowski zorganizował Dni Otwarte Funduszy Europejskich w województwie lubelskim. Instytucje i organizacje, które skorzystały z unijnego wsparcia miały możliwość pochwalenia się swoimi projektami
i opowiedzenia o nich wszystkim zainteresowanym. Wśród nich było również partnerstwo DOLINA ZIELAWY znane z uprawy: rumianku, borówki czarnej, mniszka lekarskiego, dziurawca i mięty. Stoisko reprezentował Wójt gminy Wisznice - Pan Piotr Dragan oraz przedstawiciele 5 gmin: Podedwórza, Sosnówki, Jabłonia, Rossosza i Wisznic. Oprócz ulotek i broszur promocyjnych odwiedzający mieli możliwość degustacji: naparu z mniszka lekarskiego, dziurawca i rumianku oraz krówek i ekologicznych jabłek.
Obok stoiska Doliny Zielawy zaprezentowało się między innymi: Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland, Centrum Medyczne Orto – Optymist w Lublinie, Prywatne Dwujęzyczne Przedszkole Motylek w Lublinie oraz Rodzinny Park Tematyczny Magiczne Ogrody w Janowcu.
W tym samym czasie prowadzony był kurs ratownictwa medycznego oraz podobnie jak w ubiegłych latach można było skorzystać z darmowych pomiarów ciśnienia krwi i zabiegów prozdrowotnych świadczonych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz przedsiębiorców, którzy skorzystali z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.
Piknik prowadzili Julia Chmielnik i Jacek Kawalec natomiast gwiazdą wieczoru był zespół Afromental.