Od pierwszych dni wakacji w całym kraju trwa akcja „Weź paragon" mająca na celu podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa o korzyściach płynących z wydawania jaki i posiadania paragonu. Każda osoba kupująca towary lub usługi powinna otrzymać dokument potwierdzający dokonanie zakupu. Jeżeli sprzedawca posiada kasę fiskalną będzie to paragon, jako wydruk z kasy rejestrującej. Paragon informuje między innymi o cenie, naliczonych podatkach, danych sprzedawcy. To paragon z kasy fiskalnej jest jedynym dowodem pozwalającym na ewentualną reklamację towaru lub jego zwrot. Z jednej strony to kupującemu powinno zależeć na pobraniu paragonu, a z drugiej strony sprzedawcy powinni pamiętać o wydawaniu dokumentu potwierdzającego transakcję. Wydawanie paragonu gwarantuje ponadto przedsiębiorcom działanie w warunkach uczciwej konkurencji. Ważne jest również to, iż rejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej daje pewność, że sprzedawca odprowadza należny podatek do budżetu państwa, a nie do własnej kieszeni. Pobierając paragon przyczyniamy się do likwidacji szarej strefy i tym samym mamy wpływ na zwiększenie nakładów na cele publiczne jak np. szkolnictwo czy nasze bezpieczeństwo.Takie działania są korzystne dla nas wszystkich. Dlatego warto pamiętać o pobraniu i zachowaniu paragonu, a gdy sprzedawca go nie wydrukuje, poprosić o jego wydanie.

 

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (GminaPodedworze.pdf)Pismo z Urzędu Skarbowego w Parczewie[PDF]18 kB

Dodatkowe informacje